اخبار سلامتی

به بیماران مبتلا به آنفلوآنزا توصیه می شود رعایت یک متر فاصله با دیگران در مراودات روزانه را داشته باشند تا یک گام به سمت بهبودی خود و سلامت جامعه بردارند.
با توجه به شروع فصل سرما و شیوع بیماری آنفلوآنزا، رعایت موازین بهداشتی برای جلوگیری از ابتلا به بیماری ضروری است. بیماری آنفلوآنزا یک بیماری تنفسی حاد واگیر و عامل آن ویروس‌های آنفلوآنزا است

بیماری در تمامی طول سال رخ می‌ دهد، اما اغلب بیشترین زمان شیوع آن در ماه‌ های سرد سال و اوج آن در پاییز و زمستان است.
مهمترین نشانه های ابتلا به آنفلوآنزا را تب و لرز، سرفه، درد گلو، بی حالی، دردهای عضلانی و مفصلی، آب ریزش از بینی یا گرفتگی بینی دانست و ویروس‌های آنفلوآنزا به طور عمده از ذرات ریز تنفسی آلوده در هوا و با سرفه و عطسه کردن فرد بیمار منتقل می ‌شوند.
با رعایت و انجام اقدامات پیشگیرانه می‌توان از ابتلا به بیماری آنفلوآنزا پیشگیری کرد ، هنگام عطسه و سرفه، دهان و بینی خود را با دستمال بپوشانیم.دست‌های خود را به طور مرتب با آب و صابون بشوییم.اگر علایم آنفلوآنزا داریم دست کم یک متر از سایر افراد فاصله بگیریم. هنگام بیماری از دست دادن و روبوسی با دیگران خودداری کنیم.

اگر علائم آنفلوآنزا داریم در خانه بمانیم، استراحت کنیم، مایعات گرم مصرف کنیم و از حضور در محل کار یا مکان ‌های پرجمعیت خودداری کنیم.در صورتی که علائم بیماری شدت یافت، به نزدیکترین مراکز بهداشتی درمانی یا پزشک مراجعه کرده و از مصرف خودسرانه دارو پرهیز کنیم.